Ekonomi

Brent petrolün varil fiyatı 79,07 dolardır.

Uluslararası piyasalarda Brent petrolün varili 79,07 dolardan işlem görüyor.

Dün 78,59 dolara yükselen Brent petrolün varil fiyatı günü 77,99 dolardan tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı kapanış tarihi saat 09.33’e göre yüzde 1,38 artarak 79,07 dolar oldu. Batı Teksas tipi (WTI) ham petrolün varili 74,11 dolardan alıcı buldu.

Fiyatlardaki artış, dünyanın en büyük ham petrol tüketicisi olan ABD’de arz endişesine yol açan Keystone boru sınırının kapalı kalmasından kaynaklandı.

Kanada’dan ABD’ye günde 600 bin varilden fazla petrol taşıyan ve geçen hafta durdurulan Keystone boru hattının tekrar ne zaman faaliyete geçeceği belirsizliğini koruyor.

Arzın kesintiye uğramasının ülkedeki ham petrol stoklarında azalmaya neden olacağı değerlendiriliyor.

Dünyanın en büyük ikinci ham petrol tüketicisi olan Çin’de hükümet, Kovid-19 tedbirlerini gevşetmeye devam edeceğinin sinyalini verirken, ülkede günlük yeni vaka sayısı 8 binin altına düştü.

Çin’de son dönemde Kovid-19 kısıtlamalarının gevşetilmesinin yeni bir göstergesi olarak yurt içi seyahat için zorunlu olan “mobil seyahat kartı” uygulaması bugün itibarıyla kaldırıldı. Bu gelişmeler, ülkedeki petrol talebinin artacağına dair beklentileri güçlendirerek fiyatları yukarı yönlü destekledi.

ABD Merkez Bankası’nın yarın açıklayacağı faiz kararı öncesi küresel petrol talebine ilişkin piyasalardaki belirsizlik fiyatlara yansımaya devam ediyor.

Teknik olarak Brent petrolde 79.23-79.44 dolar aralığının direnç, 79.02-78.81 dolar aralığının dayanak olarak takip edilebileceği belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu