Haber

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü: Çin, ABD’ye İki Büyük Ülkenin Barışması İçin Doğru Yolu Oluşturması Çağrısında Bulundu

PEKİN, 2 Aralık (Xinhua) — Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian Cuma günü yaptığı açıklamada, ABD tarafının Çin’i karalamayı ve ona saldırmayı bırakması, Çin ile aynı yönde çalışması ve iki ülkenin anlaşması için doğru yolu belirlemesi gerektiğini söyledi.

Sözcü Zhao bu açıklamayı, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in Çarşamba günü NATO’nun dışişleri bakanları toplantısının ardından basına yaptığı açıklamalarla ilgili sorulara yanıt olarak olağan bir basın toplantısında yaptı.

Zhao, ABD tarafının yorumlarının gerçeklere dayanmadığını ve yerleşik Soğuk Savaş zihniyetini ve ideolojik önyargıları yansıttığını söyledi.

Baskıcı diplomasinin kaynağının ve uzmanının Amerika Birleşik Devletleri olduğunu söyleyen Zhao, güç tehdidinden siyasi tecride, ekonomik yaptırımlardan teknolojik ablukaya kadar ABD’nin amacına ulaşmak için hiçbir şeyden vazgeçmediğini kaydetti. Amerika Birleşik Devletleri’nin zorlayıcı diplomasisinin ders kitaplarında birçok olay var.

ABD’nin dezenformasyon yayma konusunda uzun bir geçmişe sahip olduğunu belirten Zhao, Soğuk Savaş sırasında propaganda amacıyla haber medyasına rüşvet veren ve manipüle eden Alaycı Kuş Operasyonu’ndan beyaz tozla dolu bir ilaç şişesine ve Irak’ta savaş başlatmaya kadar uzun bir geçmişe sahip olduğunu söyledi. ve bu yüzyılın başında Suriye. Dünyanın, ABD’nin nasıl yanlış kanıtlar ürettiğini ve dezenformasyon yaydığını gördüğünü söyledi.

“Dünyanın dört bir yanında sorun çıkarmak için kötü niyetli güç kullanan Amerika Birleşik Devletleri’dir.” , ABD’nin yaklaşık 250 yıllık tarihi boyunca. Sadece 16 yıldır savaşa girmediğini de sözlerine ekledi.

Sözcü, “ABD yurtdışında 800’den fazla askeri üs işletiyor. Askeri operasyonları Irak, Afganistan ve Libya gibi ülkelerde çok sayıda insani trajediye yol açtı. ABD savaş uçakları ve askeri gemileri dünya çapında güç gösteriyor. Uluslararası ve bölgesel güvenlik ve istikrarı baltalayan önemli açık” dedi.

Çin’in asla baskı ve dezenformasyona girişmediğini kaydeden Zhao, Çin’in bağımsız ve barışçıl bir dış politikaya bağlı olduğunu yineledi.

Zhao, “ABD’nin Çin’e yönelik iftira ve saldırılarına son vermesi gerekiyor. Çin-ABD ilişkilerinin sağlıklı ve istikrarlı olması için her iki tarafın da çaba göstermesi gerekiyor. ABD’nin vardığı değerli anlaşmaları uygulaması gerekiyor. devlet liderlerimizi ve iki büyük ülkenin iyi durumda olmasını sağlamak için “Yaşamak için doğru yolu oluşturmak için bizimle bire bir çalışacağını umuyoruz” diye ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu